Etil alkol veya Tahıl Alkolünün Damıtılması

Etanol ayrıca etil alkol veya tahıl alkolü olarak da adlandırılır. Fermente edilmiş bir mısır, maya, şeker ve su karışımından yapılır. Elde edilen alkol 100 ila 200 kanıtlıdır (200 kanıt saf alkoldür).

Laboratuarda kullanıma ek olarak, etanol popüler bir yakıt alternatifi ve benzin katkısıdır. Yanıcı olduğu için, etanol gemi taşıması için oldukça pahalı olabilir, bu nedenle kendi damıtıcınızı damıtmak mantıklı olabilir. Herhangi biri hala olabilir, ancak etanol yapmak için izin almanız gerekebilir.

Zorluk: Kolay

Gereken Zaman: 3 – 10 gün, bazen daha uzun

Nasıl Yapılır Adımları

 1. Eğer bütün mısır ile başlıyorsanız, önce mısırları ‘filizleyerek’ mısır nişastasını şekere dönüştürmeniz gerekir. Mısırı bir kaba yerleştirin, ılık suyla kaplayın ve kirlenmeyi önlemek ve ısıyı korumak için kabın üzerine bir bez sürün. İdeal olarak, kap altta yavaşça boşaltma deliğine sahip olacaktır. Sıvı seviyesi düşerken zaman zaman ılık su ekleyin. Kurulumu ~ 3 gün sürdürün veya mısır yaklaşık 2 inç uzunluğunda filizleninceye kadar.
 2. Filizlenmiş mısırın kurumasını bekleyin. Sonra onu öğüt. Alternatif olarak, mısır unu ile başlayın. Diğer tahıllar da aynı şekilde hazırlanabilir (örneğin çavdar püre).
 3. Mash veya lapa, mısır unu için kaynar su eklenerek yapılır . Mayalama işlemi fermantasyon işlemini başlatmak için ılık tutulur. Varsa maya (örneğin, 50 galon püre başına yarım pound maya) ve şeker (değişken tarif). Maya ile fermantasyon yaklaşık 3 gün sürer. Maya olmadan mayalanma 10 günden fazla sürebilir. Püre köpürmeyi bıraktığında ‘koşmaya’ hazırdır. Püre karbonik asit ve alkole dönüştürüldü. Buna ‘yıkama’ veya ‘bira’ veya ‘ekşi püre’ denir.
 1. Yıkama, iç basıncı çok fazla olursa, üflenebilecek bir contanın olması için kapatılmış bir kapağı olan bir ocak içine yerleştirilir. Pişiricinin tepesinde, bir tarafa çıkıntı yapan ve 4-5 inç çaptan ‘sonsuz’ (1 ila 1-1 / 4 inç) kadar aynı çapa gerilen bir bakır boru veya ‘kol’ var. . ‘Solucan’, 20 ft uzunluğunda bir bakır boru alarak, onu kumla doldurup uçları durdurarak ve sonra bir çit direği etrafına sararak yapılabilir.
 2. Kum, sarılırken borunun bükülmesini önler. Solucan oluşturulduktan sonra, kum tüpten temizlenir. Solucan bir namluya yerleştirilir ve kolun ucuna kapatılır. Namlu alkol yoğunlaştırmak için, akan su, soğuk tutulur. Su varilin tepesinde ve alt kısımdaki açıklıkta akar. Yıkamadaki alkolü buharlaştırmak için ocak altında bir yangın tutulur.
 3. Etanol, karışım için hedef sıcaklık olan 173 ° F’ta buharlaşır. Ruh ocağın tepesine yükselecek, kola girecek ve solucandaki yoğunlaşma noktasına kadar soğutulacak. Elde edilen sıvı, solucanın sonunda, geleneksel olarak cam kavanozlara toplanır. Bu sıvı yarı saydam ve koyu bira rengi ile ilgili olacaktır.
 1. İlk sıvı , alkole ek olarak uçucu yağ kirletici maddeler içerir. Bundan sonra, sıvı toplanır. Yıkamadan toplanan sıvı kaplarına ‘bekarlar’ denir. Bu çalışmanın sonuna doğru toplanan sıvıya ‘düşük şarap’ denir. Düşük şarap toplanıp tekrar pişirilmek üzere hala geri getirilebilir. İlk koleksiyonlar, damıtma ilerledikçe toplananlardan daha yüksektir.
 2. Tekler safsızlığa sahip olma eğilimindedir ve çift damıtma gerektirir, bu nedenle düşük şarap bir çorba kaşığı veya bir alev üzerine atılan noktaya kadar yanmaz (çok düşük geçirmez), ısı hala Ocak temizlenir. Hareketsiz içinde kalan sıvı, ‘destekleri’ veya ‘eğimi’ geri kazanılabilir ve gelecekteki damıtmalar için bir mash varilinde yeni tahıl (ve şeker, su ve muhtemelen malt) üzerine dökülebilir. Sekizden fazla kullanımdan sonra püre atın.
 3. Bekarlar ocak içerisine dökülür ve hareketsiz hale getirilir. İlk koleksiyonlar, alevdeki flaş testini kullanarak, yaklaşık 10 kanıtla, son koleksiyonlarla saf alkole (200 kanıt) yaklaşabilir.
 1. İstenilen kanıt uygulamaya bağlıdır. Genellikle bir fotoğraftan elde edilen en yüksek kanıt 190 olur. Bir yakıt alternatifi olarak alkol kullanmak için, örneğin, 200 geçirmez etanol elde etmek için bir elek ile ilave saflaştırma gerekebilir.

İpuçları

 1. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyorsanız, yasal olarak etanolün damıtılması için izin gerekebilir.
 2. Geleneksel olarak su kütleleri bir dere ya da nehir gibi bir su kaynağına yakın bir yerde çalıştırıldı, çünkü soğuk su borudaki alkolü yoğunlaştırmak için kullanıldı (‘kurtçuk’ olarak adlandırıldı)
 3. Etlerin çıkarılabilir üst kısımlara sahip olmaları gerekiyordu, böylece püre ısıtmadan kaynaklanan basınç oluştuğunda patlamazlardı.

Neye ihtiyacın var

 • 25 lb mısır unu veya 25 lb kabuklu tam mısır
 • 100 lb şeker (sukroz)
 • 100 galon su
 • 6 oz maya