Etil alkol nasıl yapılır ?

 

Etanol, nişasta veya selüloz gibi şekere dönüştürülebilen çok miktarda şeker veya bileşen içeren herhangi bir mahsul veya bitkiden yapılabilir.

Nişasta vs Selüloz

Şeker pancarı ve şeker kamışı şekerlerinden ekstrakte edilmiş ve işlenmiş olabilir. Mısır, buğday ve arpa gibi mahsuller, kolayca şekere dönüştürülebilen, daha sonra etanole dönüştürülen nişasta içerir. ABD’nin etanol üretiminin çoğu nişastadan geliyor ve nişasta bazlı etanolün neredeyse tamamı Midwest eyaletlerinde yetişen mısırlardan üretiliyor. 

Ağaçlar ve çimler, şekerlerinin çoğunun, selüloz denilen, şekerler halinde parçalanıp etanole dönüştürülebilen lifli bir malzemeye kilitlenmesini sağlar. Selülozik etanolde ormancılık yan ürünleri kullanılabilir: talaş, talaş, dallar. Mısır koçanı, mısır yaprağı veya pirinç sapı gibi mahsul artıkları da kullanılabilir. Bazı ürünler özellikle selülozik etanol, özellikle de şalter yapmak için yetiştirilebilir. Selülozik etanol kaynakları yenilebilir değildir; bu, etanol üretiminin, gıda ya da hayvan yemi için mahsul kullanımıyla doğrudan rekabet etmediği anlamına gelir.

Frezeleme Süreci

Çoğu etanol dört aşamalı bir işlem kullanılarak üretilir:

  1. Etanol besleme stoğu (mahsuller veya bitkiler) daha kolay işlenmesi için öğütülür;
  2. Şeker öğütülmüş malzemeden eritilir veya nişasta veya selüloz şekere dönüştürülür. Bu bir pişirme işlemi ile yapılır.
  3. Maya veya bakteri gibi mikroplar şeker üzerinde beslenir, mayalanma adı verilen bir işlemde etanol üretilir, esas olarak bira ve şarap yapılır. Karbondioksit bu mayalanmanın bir yan ürünüdür;
  4. Etanol, yüksek bir yoğunlaşma elde etmek için damıtılır. Benzin veya başka bir katkı maddesi eklenir, böylece insanlar tarafından tüketilemez – denatürasyon adı verilen bir işlem. Bu şekilde, etanol aynı zamanda içecek alkolü vergisini de önler.

Harcanan mısır distiller tanesi olarak adlandırılan bir atık üründür. Neyse ki, sığır, domuz ve kümes hayvanları gibi hayvancılık için yem olarak değerlidir.

Birçok büyük üretici tarafından kullanılan ıslak öğütme işleminde etanol üretmek de mümkündür. Bu işlem, tahıl tohumu, yağ, nişasta ve glütenin birbirinden ayrıldığı ve daha sonra birçok yararlı yan ürüne işlendiği bir dikme periyodu içerir. Yüksek fruktozlu mısır şurubu bunlardan biridir ve hazırlanan birçok gıdada tatlandırıcı olarak kullanılır. Mısır yağı rafine edilmiş ve satılmıştır. Gluten, ıslak öğütme işlemi sırasında da çıkarılır ve sığır, domuz ve kümes hayvanları için bir yem katkı maddesi olarak satılır.

Büyüyen Bir Üretim

Amerika Birleşik Devletleri etanol üretiminde dünya lideri, ardından Brezilya. ABD’de yerli üretim 2004’te 3,4 milyar galondan 2015’te 14,8 milyar dolara çıktı. O yıl 844 milyon galon ABD’den, çoğunlukla Kanada, Brezilya ve Filipinler’e ihraç edildi.

Mısırın yetiştirildiği etanol bitkilerinin yer alması şaşırtıcı değildir. Birleşik Devletlerin yakıt etanolünün çoğu, Ortabatıda, Iowa, Minnesota, Güney Dakota ve Nebraska’da sayısız tesisle üretilir. Oradan Batı ve Doğu kıyılarındaki pazarlara kamyon veya trenle gönderilir. Iowa’dan New Jersey’e etanol gemi için özel bir boru hattının yapılması için planlar devam ediyor.